یک مقام وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۶۴ مورد وبا در شرق ایران خبر داد

 در سال‌های اخیر گزارش‌هایی درباره شیوع وبا در ایران منتشر می‌شد که با هشدارهای وزارت بهداشت درباره استفاده از سبزیجات همراه بود، به‌ویژه در سال ۱۳۹۰ که مرگ چند نفر در کشور بر اثر ابتلا به آن تایید شد. در این رابطه روز گذشته یک مقام وزارت بهداشت ایران تایید کرد که بیماری وبا وارد کشور شده است و ۶۴ نفر نیز به آن مبتلا هستند.

 به دنبال گزارش‌هایی که از شیوع بیماری وبا در افغانستان حکایت دارد، یک مقام وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور، تایید کرد که این بیماری وارد کشور شده است و ۶۴ نفر نیز به آن مبتلا هستند.

خبرگزاری فارس به نقل از محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت کشور، نوشت، همه این ۶۴ نفر که به بیماری وبا مبتلا شده‌اند، از میان «مهاجران غیرقانونی» هستند، و هنوز هیچ موردی از ابتلای شهروندان ایرانی به این بیماری گزارش نشده است.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، این بیماری «تاکنون فقط در دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان دیده شده است که با همکاری نیروی انتظامی و فرمانداری شهرهای دیگر به سرعت همه افراد مبتلا و مشکوک به این بیماری شناسایی و تحت کنترل و درمان درآمدند».

آقای گویا همچنین از مرگ یکی از مبتلایان به بیماری وبا خبر داده است که دیر به مرکز درمانی رسانده شده بود.

در هفته‌های اخیر نیز گزارش‌هایی در رسانه‌های روسیه و کشورهای آسیای میانه منتشر شد مبنی بر این که ۱۵۰۰ نفر در استان بدخشان افغانستان به بیماری وبا مبتلا شده‌اند.

مقامات وزارت بهداشت ایران از «آماده‌باش» مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌های کشور برای مقابله با گسترش بیماری وبا سخن می‌گویند و تاکید می‌کنند که این حالت آماده‌باش تا آخر آبان‌ماه ادامه دارد.

در همین حال یک مقام دیگر وزارت بهداشت ایران اطمینان می‌دهد که نگرانی از بابت شیوع بیماری وبا در کشور وجود ندارد.

محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، که با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفتگو می‌کرد، اظهار داشت: «احتمال گسترش وبا از استان‌های جنوب شرقی کشور به سایر نقاط وجود ندارد، زیرا هوا رو به خنکی رفته و شرایط شیوع وبا از بین می‌رود و از سوی دیگر ۹۵ درصد جمعیت کشور به آب آشامیدنی سالم دسترسی دارند، هرچند که این بیماری از طریق مصرف سبزی آلوده نیز منتقل می‌شود.»

این مقام وزارت بهداشت اما شناسایی تنها ۳۰ مورد وبا در کشور را تایید کرد که همگی آنها مربوط به اتباع بیگانه است که به‌ طور غیرقانونی از افغانستان وارد کشور شده‌اند.

شیوع وبا با فصل تابستان آغاز می‌شود و هر سال نیز مسئولان بهداشت و درمان کشور ادعا می‌کنند که این قبیل بیماری‌ها از کشورهای همسایه چون پاکستان، افغانستان و عراق وارد می‌شود. وبا از بیماری‌های واگیردار عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. باکتری ویبریوکلر در بدن انسان و در روده کوچک سم تولید می‌کند که به سرعت تکثیر می‌شود. این بیماری بیشتر از طریق آب آلوده شیوع پیدا می‌کند. در نتیجه از راه پیشگیری و رعایت بهداشت فردی و ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه‌ها قابل کنترل است. همچنین مدفوع فرد بیمار باید دفن شود، چراکه به سادگی می‌تواند این باکتری را به دیگران منتقل کند.