بحران جنگ اوکراین، چالش بحران انرژی و فعالیت تسلیحاتی اروپای شرقی

به گزارش رویترز، به دنبال تلاش‌های اتحادیه اروپا برای جلوگیری از کمبود گاز، قیمت گاز در زمستان امسال به نصف کاهش خواهد یافت.
در ماه سپتامبر، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد که اگر امسال شاهد یک زمستان عادی و نرمال باشیم، انتظار می‌رود قیمت گاز طبیعی عمده‌فروشی اروپا تا پایان مارس 2023 به زیر 100 یورو در هر مگاوات ساعت کاهش یابد.
واردات گاز طبیعی مایع در اروپا نیز با افزایش 65 درصدی تقاضا در هشت ماه اول سال 2022 در مقایسه با سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است.
به ادعای یک آنالیز آماری که توسط آژانس بین‌المللی انرژی به انجام رسیده، در صورت قطع کامل عرضه گاز روسیه و بدون کاهش تقاضا، اگر گاز مایع به خوبی عرضه شود، ذخیره گاز اتحادیه اروپا در ماه فوریه در حدود 20 درصد بیشتر از میزان مورد نیاز این قاره خواهد بود.
اما در تحولی دیگر به گزارش رویترز؛ درحالیکه جنگ در اوکراین ادامه دارد بار دیگر تقاضا برای سلاح و مهمات در بخش‌های مختلفی از جهان افزایش یابد.و لذا صنعت تسلیحات به ویژه در اروپای شرقی رونق یافته و بسیاری از کشورهای منطقه در تقلا برای کمک به اوکراین در برابر روسیه هستند.
بر اساس گزارش موسسه ردیاب اقتصاد جهانی کیل، ایالات متحده و بریتانیا بین 24 ژانویه تا 3 اکتبر بیشترین کمک های نظامی را به اوکراین انجام دادند که لهستان در جایگاه سوم و جمهوری چک در رتبه نهم قرار گرفت.
به گزارش رویترز با در نظر گرفتن واقعیت های جنگ جاری در اوکراین و نگرش قابل مشاهده بسیاری از کشورها با هدف افزایش هزینه ها در زمینه بودجه دفاعی، فرصت واقعی برای ورود به بازارهای جدید و افزایش درآمدهای صادراتی در سال های آینده وجود دارد و شرکت‌های لهستانی نیز این موضوع را به خوبی درک کرده‌اند.
در شرایطی که اوکراین در حال پس گرفتن اراضی خود از روسیه است، به نظر می‌رسد پایان جنگ به این زودی رقم نمی‌خورد و صنعت تسلیحات در شرق اروپا فعلاً دوران خوشی را سپری خواهد کرد.