علی باقری نماینده جبهه پایداری و مامور شکست خورده مذاکرات هسته‌ای و انکار اعتراضات مردم

انکارها در خصوص اعتراضات اخیر در ایران و انکار کشتار مردم توسط جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. در اخرین مورد علی باقری معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران که نماینده غیر رسمی جبهه پایداری میباشد و دومین مذاکرات هسته ای ام را را نیز در کارنامه خود دارد در جریان سفر خود به هند در آخرین اظهارات خود، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری ای‌ان‌آی درباره ناآرامی‌های اخیر در ایران تاکید کرد مهسا امینی کشته نشده، بلکه فوت کرده است. وی افزود در رابطه با تحولات ایران فضاسازی‌هایی از سوی رسانه‌های غربی ایجاد شده که بی‌اساس و مغالطه‌آمیز است. باقری همچنین افزود در واقع حقوق ملت ایران توسط قدرت‌های غربی نقض می‌شود.
باقری در بخشی از سخنانش با انتقاد از قدرت‌های غربی درباره مردم افغانستان، فلسطین یا یمن حرفی نمی‌زنند و تاکید بر اینکه آنها این اقدامات را تقبیح یا محکوم نمی‌کنند، قاتل حقیقی آنها را کشورهای غربی دانست. وی تصریح کرد قدرت‌های خارجی روایات غلط و اشتباهی درباره رویدادهای ایران مطرح می‌کنند.
باقری همچنین خطاب به این رسانه‌ با بیان این موضوع که باید تفاوت میان تجمعات صلح‌آمیز و تجمعات خشونت‌آمیز را درک کرد، تصریح کرد انتقاد و اعتراض یکی از ارکان دموکراسی و بر اساس اعتقادات دینی جمهوری اسلامی ایران است و در قانون اساسی ایران نیز منعکس شده است. وی افزود این حق به مردم داده شده و همه مسئولین جمهوری اسلامی موظفند دیدگاه‌ها و انتقادات مختلف مردم را ببینند و بشنوند.
باقری در این مصاحبه همچنین خاطرنشان کرد برای مشاهده‌ی اسناد و شواهد مداخله امریکا و انگلیس درباره‌ی امور ایران، می‌توان به رویکرد و خبرسازی این رسانه‌ها توجه کرد. وی افزود اگر رسانه‌های فارسی زبان مستقر در لندن مورد بررسی قرار گیرند، عمق دخالت آنها در امور داخلی ایران مشاهده خواهد شد.
وی همچنین قدرت‌های خارجی را عامل تحریک اعتراضات داخل ایران دانست و گفت در یک نظام دموکراتیک، مردم آزادند نظرات و اعتراضات خود را بیان کنند اما آن چه اهمیت دارد مسیری است که رژیم‌های خارجی به این اعتراضات می‌دهند. باقری تاکید کرد رژیم‌های غربی سعی می‌کنند این اعتراضات و اظهارات مردم را به سمت و سوی خاصی سوق دهند.باقری با این رسانه‌ی خارجی درباره تحولات و اعتراضات خیر ایران به گونه‌ای صحبت کرد که گویی با یک رسانه داخلی مصاحبه می‌کند.
اینکه رسانه‌های فارسی زبان درباره‌ی اعتراضات اخیر ایران چه می‌گویند ارتباطی به یک رسانه‌ی خارجی که با وی مصاحبه می‌کند ندارد. مسئولین جمهوری اسلامی آنقدر از ادبیات اقناع‌کننده برای اینکه تمام تحولات ایران به دست دشمنان انجام می‌شوند عادت کرده‌اند، که در گفتگوهای دیپلماتیک هم از همین ادبیات استفاده می‌کنند.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه همچنین آمار و ارقام مربوط به تلفات حوادث اخیر ایران را نادرست خواند و با بیان اینکه کمیته‌ای تحت نظارت وزارت کشور برای رسیدن به آمار درست تشکیل شده گفت طبق آمار رسمی، ۵۰ نفر از نیروهای پلیس در این درگیری‌ها به شهادت رسیده‌اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.
وی توضیحی در این باره که چند نفر از معترضان دستگیر، کشته یا مجروح شده‌اند، نداد.
تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بر واقعی نبودن آمار مرگ و میرها در حالی عنوان می‌شود که اساسا آمار دقیقی در این خصوص اعلام نشده است. ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران برخی از کشته‌شده‌های اعتراضات را نیز به عنوان شهدای بسیجی اعلام می‌کند. فقط در هفته‌ گذشته بیش از ۵۰ نفر طبق آمار تاییدشده و با اعلام اسامی توسط جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند و میزان کشته‌شده‌های بلوچ نیز یکی از بالاترین میزان کشتار در ماه‌های اخیر در ایران بوده است.