دیدار دختر هاشمی رفسنجانی با مجتبی خامنه‌ای و حاشیه‌های جانشینی

در حالی که پیش از این اخباری پراکنده در خصوص دیدار فاطمه‌ی هاشمی دختر هاشمی فسنجانی با مجتبی خامنه‌ای، فرزند علی خامنه‌ای منتشر شده بود، و گزارشی رسمی در این خصوص منتشر نشده بود، برخی خبرگزاری‌ها این دیدار را تایید کردند، اما در عین حال به این موضوع اشاره کردند که محتویاتی که از این دیدار منتشر شده درست نیست و صحت ندارد. این در حالیست که گستردگی اعتراضات سیستم را با وحشت تداوم و بقا روبرو ساخته است.
در اخبار پراکنده‌ای که در این خصوص منتشر شده بود، گفته شده بود که فاطمه هاشمی با توجه به شرایط بحرانی کشور از مجتبی کمک خواسته و از او درخواست کرده کاری برای بهبود شرایط انجام دهد و مجتبی خامنه‌ای هم در پاسخ گفته است که فعلا او کاره‌ای نیست و این اقدامات با مدیریت شخص خامنه‌ای انجام می‌شود.
حالا بعد از گذشته نزدیک به دو هفته از زمان انتشار این دیدار، دفتر هاشمی گفته که این دیدار انجام شده ولی این گفتگوها بین طرفین رد و بدل نشده است.
برخی تحلیل‌گران انتشار این اخبار را بخشی از فعالیت‌های رسانه‌ای برای معرفی مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبری که توان اداره‌ی کشور و بهبود اوضاع را دارد، می‌دانند. در سال‌های اخیر و به ویژه دو سال اخیر تلاش زیادی در فضای رسانه‌ای به صورت نامحسوس انجام شده تا مجتبی خامنه‌ای را به عنوان نجات‌بخش کشور و همان کسی معرفی کنند که قادر به انجام اصلاحات زیربنایی و بنیادی در کشور است. معرفی مجتبی خامنه‌ای به عنوان فردی مانند بن‌سلمان که قادر به انجام رفرم سیاسی در کشور است، بخشی از این بازی رسانه‌ای است که در سال‌های اخیر و به ویژه با شدت گرفتن اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ تشدید شده است.
برخی از کاربری‌های مجازی حزب اللهی حتی به صراحت خواستار آن شده‌اند که مجتبی خامنه‌ای رشته‌ی امور را در دست بگیرد و آن تحولاتی را که لازم است انجام دهد.
در همان حال اخبار دیگری هم به موازات این اخبار منتشر شده که حاکی از این است که علی خامنه‌ای به درخواست جانشینی مجتبی خامنه‌ای پاسخ منفی داده و از بین افرادی پیشنهادی برای رهبری نام او را خط زده است.
تحلیلگران تاکید دارند که این تلاش‌ها تلاش‌های نرم و زیرپوستی برای جاانداختن مجتبی خامنه‌ای به عنوان رهبر آینده‌ی ایران و معرفی او به عنوان فردی است که او هم مانند بن سلمان بتواند رفرم سیاسی و اجتماعی گسترده در سطح کشور ایجاد کند. هر چند با دور جدید تظاهرات در ایران و حمایت مردم از این اعتراضات عملا شانس رهبری مجتبی و حتی تداوم نظام به طرز گسترده ای از بین رفته.