ابهام در سفر مقامات آژانس بین المللی اتمی به ایران و افزایش خطر مقابله نظامی با ایران

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی که یکی از ضعیفترین مدیرهای سازمان انرژی اتمی پس از انقلاب است و لحن غیر دیپلماتیکش تاکنون بسیار هزینه زا بوده است اکنون بر خلاف صحبتهای هفته قبل خود درباره تعلیق سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، گفت: سفرهای مقامات آژانس در چارچوب برنامه‌ای که گفت‌وگو و توافق می‌شود، انجام می‌گیرد وی افزود .مذاکرات ایران و آژانس همچنان ادامه دارد تا به یک برنامه مشخص و قابل اجرا برسد. وی با اشاره به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در سایت فردو گفت: فشار سیاسی و تحریم‌های گسترده اثری ندارد و اگر سه کشور اروپایی و آمریکا به دنبال اثبات حسن نیت هستند و قصد بازگشت به تعهدات انجام نشده‌شان را دارند، راه حل این است که همان سند و توافق ملاک عمل باشد.
وی افزود: ملاک عمل در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌هاست و ما مطابق قانون در امتداد گسترش ظرفیت، غنی‌سازی ۶۰ درصد را در تأسیسات فردو آغاز کردیم و همچنین اقداماتی جهت ایجاد زنجیره‌های جدید برای غنی‌سازی در سایت نطنز آغاز شد.
وی گفت همه اقدامات، در چارچوب قوانین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و با حضور بازرسان آژانس انجام شده است.
این در حالیست که ناظران معتقدند که بیانیه تند اخیر اتحادیه اروپا در قبال غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران مبنی بر اینکه در رایزنی با شرکایشان به اقدام ایران واکنش نشان خواهند داد نشان از این دارد که اروپایی‌ها یا پرونده هسته‌ای را مجددا به شورای امنیت ارجاع می‌دهند یا مکانیزم ماشه را فعال خواهند کرد و ایران نیزبا تولید ۶۰ درصد سوخت هسته‌ای در فردو به نوعی حتی برای جنگ نیز اعلام آمادگی کرده است. یعنی ایران گام‌های چالشی آینده را پیش‌بینی کرده است. به هر حال هر کدام از این دو اقدام توسط اروپا صورت بگیرد، ایران به سمت غنای بیشتر هسته‌ای یعنی بالای نود درصد و حتی خروج از ان پی تی حرکت خواهد کرد که این فضا به مقابله نظامی ختم خواهد شد. این در حالیست که موضع اروپایی ها در مورد اعتراضات اخیر در ایران باعث شده که مقامات ایران مواضع تندتری را اتخاذ کنند.
هر چند ممکن است بعد از افزایش تنشها مانند سالهای قبل امکان بازگشت به میز مذاکرات و احیای گفت وگوهای ایران و آژانس نیز فراهم شود.