تحولات جنگ اوکراین، ملاقات مکرون و پوتین و افشاگری جانسون از مواضع اروپایی ها در قبال روسیه

به گزارش رویترز امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از برنامه‌ریزی برای گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در چند روز آینده خبر داد.
مکرون گفت امیدوار هستم در روزهای آینده مستقیما با پوتین ارتباط برقرار کنم. قصد دارم به طور کلی مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای و نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را بعد از گفتگویی که با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشتم، مطرح سازم.
این در حالیست که بوریس جانسون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا درباره اختلاف‌های میان کشورهای اروپایی در آستانه حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه مواضع جنجالی جدیدی را مطرح کرده است جانسون در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت اتحادیه اروپا که هم‌اکنون سرسختانه از کی‌یف حمایت می‌کند در مقطعی که روسیه در حال بسیج نیرو در نزدیکی مرز اوکراین بود شکاف‌های عمیقی میان متحدان اروپایی وجود داشت وی افزود دولت فرانسه تا آخرین لحظات قصد روسیه برای حمله به اوکراین را انکار می‌کرد، در حالی که آلمان‌ها در ابتدای جنگ، پیروزی زودهنگام روسیه را ترجیح می‌دادند. و ایتالیا هم مایل به مقابله با روسیه نبود .
ناظران سیاسی معتقدند سخنان بوریس جانسون از مذاکرات محرمانه با متحدین اروپایی بریتانیا میتواند باعث ازردگی خاطر این کشورها شود. همچنین دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه روز چهارشنبه عملیات جنگی کشورش در اوکراین را امیدوارکننده و به سمت پیروزی عنوان کرد و گفت روسیه شکی ندارد که عملیات نظامی ویژه این کشور در اوکراین نتیجه موفقیت‌آمیز خواهد داشت.و آینده و موفقیت عملیات ویژه در اوکراین به هیچ عنوان مورد تردید نیست.
این در حالیست که روز چهارشنبه، پارلمان اروپا، روسیه را به عنوان دولت حامی تروریسم به رسمیت شناخت. به گفته پارلمان اروپا، نیروهای روسیه به انجام جنایات جنگی در طول نبرد با اوکراین متهم شدند.
نمایندگان پارلمان اروپا از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواستند از این مسیر دنباله روی کنند. در بخشی از قطعنامه تصویب شده گفته شده که حملات و جنایات روسیه علیه جمعیت غیرنظامی اوکراین، تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی و دیگر موارد نقض جدی حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه به مثابه اقدام تروریستی است. این اقدام پارلمان اروپا یک گام سیاسی نمادین و بدون پیامدهای قانونی است.