افزایش غنی سازی شصت درصدی و بحران جدید جمهوری اسلامی برای احیا برجام

حکومت جمهوری اسلامی که قصد دارد از بحران هسته ای برای حل معضلات داخلی بهره بجوید با بهانه محکومیت ایران در شورای حکام آژانس بین المللی با افزایش غنی سازی شصت درصدی در فردو بحران جدیدی در مورد احیای برجام ایجاد کرد . بعد از انکه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران تولید هگزافلوراید اورانیوم با خلوص 60 درصد را با استفاده از دو آبشار IR-6 خود در نیروگاه غنی‌سازی سوخت فردو آغاز کرده است.
سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس با صدور بیانیه‌ای هم ان را محکوم کردند و هم هشدار دادند که در صدد اقدامات بیشتری علیه ایران هستند . انها گفتند اقدامات اخیر ایران را که درجهت پیشبرد برنامه هسته‌ای‌اش است و تصمیم ایران برای افزایش تولید اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص بالا در تاسیسات زیرزمینی نیروگاه غنی‌سازی سوخت فردو رامحکوم می‌کنیم. و از آنجایی که ایران 5 ماه پیش اجرای تدابیر شفافیت‌ برجامی را متوقف کرده است، اقدامات کنونی این کشور بیش از پیش نگران‌کننده هستند.
انها گفتند ایران با افزایش توانایی‌های تولیدی در فردو و نطنز ورای محدودیت‌های برجامی و با تسریع تولید اورنیوم غنی‌سازی‌شده گام‌های بیشتری در جهت تهی کردن برجام برداشته است. در این بیانیه این سه کشور گفتند که این اقدام خطرات اشاعه هسته‌ای مهمی را دربر دارد هیچ توجیه معتبر غیرنظامی ندارد.
در ادامه بیانیه تروئیکای اروپا آمده است: گفتن اینکه این تشدید در غنی سازی در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص ایران بوده، غیرقابل قبول است. ایران به طور قانونی متعهد است که ذیل پیمان عدم اشاعه هسته‌ای توافق پادمانی را به طور کامل اجرا کند. انها در پایان گفتند که ما به رایزنی با شرکای بین‌المللی درخصوص چگونگی رسیدگی به این تشدید هسته‌ای از سوی ایران ادامه می‌دهیم. این در حالیست که آمریکا نیز در بیانیه‌ای اقدام ایران را محکوم کرده است در این میان و در توجیه این اقدام محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه برنامه توسعه صنعت هسته‌ای ایران در چارچوب پادمان جامع است و این حق قانونی ماست و مطابق قوانین آژانس طرح‌های توسعه‌ای خود را پیش می‌بریم، افزود: ما این برنامه را با وجود تحریم‌های بیست ساله پیش می‌بریم.
وی گفت ما در چارچوب قانون راهبردی ظرفیت هسته‌ای مان را پیش می‌بریم و بارها هم گفتیم صدور قطعنامه یا استفاده ابزاری از قطعنامه در شورای حکام نمی‌تواند نتایجی به دنبال داشته باشد. اسلامی تاکید کرد هر قطعنامه‌ای حتما عکس‌العملی دارد و پیش‌تر و از آنجایی که در این قطعنامه باز به مسایلی پرداخته شده که اساسا موضوعیت ندارد و قبلا حل‌ و فصل شده، وی گفت اعلام کرده بودیم اگر قطعنامه‌ای صادر شود به آن واکنش نشان می‌دهیم، از این روز با حضور بازرسان آژانس برخی اقدامات هسته‌ای انجام شد از جمله گازدهی به زنجیره‌های جدید در نطنز و شروع تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو. وی‌ اعلام کرد که تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو برای اولین بار و با همان ماشین‌های نسل ششم انجام می‌شود.
ایران قدم به قدم در باتلاق جدیدی فرو میرود که غنی سازی هسته ای ان را رقم زده است . اروپا ممکن است در صورت نا امید شدن به اقدامات تحریمی و اطلاعاتی و نظامی علیه ایران روی اورد.